Performans seviyeleri 

Hassasiyet gerektiren bir işte kullanılacak eldivenlerin performans seviyesi eldivenin dayanıklılığına, bu da kumaşı kaplayan polimer tabakanın kalınlığına ve polimerin türüne bağlıdır. Kaplama ne kadar kalınsa eldiven de o kadar uzun ömürlüdür.

Ayrıca, kumaştaki polimer kaplamanın türü eldivenin söz konusu ortamda ne kadar dayanabileceğini de belirler. Kuru ve nispeten temiz ortamlarda poliüretan kaplama önerilirken, yağlı ve kirli ortamlarda daha kalın nitril kaplama önerilir.

Konfor kriterleri

Hassasiyet gerektiren işlerde eldiven konforu elin hava alabilmesine ve dolayısıyla terlemenin azaltılmasına bağlıdır.

Bir eldivenin nefes alabilme kapasitesi kumaşı kaplayan polimer tabakanın kalınlığına ve kullanılan kaplama teknolojisine göre belirlenir; kullanılan teknolojiye bağlı olarak kaplama daha az veya daha çok sıvı geçirmez olabilir ve eldivenin terlemeyi önleme özelliği buna göre güçlenir veya zayıflar.

Eldivenin konfor seviyesi, takılacağı sürenin uzunluğuna göre seçilmelidir. Örneğin uzun süre takılacaksa (8 saat), daha iyi nefes alma özelliğine sahip bir eldiven seçilmelidir.

Ortam

Çalışma ortamınıza en uygun eldiveni seçin. Sol tarafta, kuru ve nispeten temiz ortamlara en uygun eldivenler, sağ tarafta ise yağ ve gres temasına karşı çok dirençli eldivenler gösterilmektedir.