A

Ambidextrous

Ambidextrous eldivenler her iki elde de eşit şekilde takılabilir. Bu temelde daha ince eldivenler için geçerlidir.

Anatomik

Bir eldiven sol el için ayrı, sağ el için ayrı sol el için ayrı şekil olduğunda anatomik olarak adlandırılır. 

B

Bozulma indeksi

Fiziksel özelliklerinde değişim ile gösterilen eldivenin bozulma derecesi (örneğin yumuşama, sertleşme vs.).

Butil

Butyl ketonlan, asitler, esterler ve amin derivatiflerine karşı mükemmel kimyasal direnç sağlar. Esnek ve elastik bin sentetik malzemedir ve eğer malzeme çok kalın değilse kullananın parmak hareketlerini yapmasına imkan tanır. Oldukça pahalı olduğu için butil özel amaçlı bir polimer olarak sınıflandırılır ve çok yüksek kimyasal koruma gerektiren uygulamalarda kullanılır.

Not: Butil kimyasal ortamlarda ağır yük altında kalırsa zayıf mekanik özelliklere sahiptir. Bu şartlar altında pamuk astarlı kalın bir eldiven tavsiye edilir. Çünkü bu astar eldivenin mekanik özelliklerini takviye eder ve ömrünü artırır. Ayrıca butil aromatik ve klorürlü solventlerle uzun süreli temasa uygun değildir çünkü malzemenin hızla bozulmasına sebep olur.

D

DMF

Dimetilformamit (veya DMF) kimya sanayindeki birçok uygulamada kullanılan bir solventir. DMF aynı zamanda poluüreten ve derivatiflerinden yapılan eldivenlerin imalat prosesinde de kullanılır. DMF bir kimyasal olup kullanım sırasında solunabilir veya deriden emilebilir. Soluma ve deri teması ile zararlı olarak sınıflandırılır. Uzun süre ve tekrarlı olarak maruz kalındığında DMF nin karaciğer üzerinde etkileri olabilir. Mesleki maruz kalma sınırları çeşitli ülkelerde tanımlanmıştır ve bu sınırlar poliüretan MAPA eldivenlerinin uyması gereken havadaki azami konsantrasyonu belirler.

DMF’ye maruz kalma riskini ortadan kaldırmak için MAPA bir dizi nitril eldiven ile (Ultrane 553, Ultrane 562, Krynit 563, Krynit 582, ve) su bazlı poliüretan eldiven sunmaktadır (Ultrane 595: bu eldiven DMF solventi yerine su koyarak üretilir).

Doğal lateks

Doğal lateks mükemmel esneklik ve elastikiyet sunar. Doğal lateksten imal edilmiş eldivenler elin şekline uyar ve kullanıcının rahatını ve parmak hareket yeteneğini arttırır.

Bu polimer en düşük kalınlıkta bile iyi mekanik performans sunar. Özellikle yırtılmaya ve parçalanmaya karşı dirençlidir ve çeşitli asitlere, alkalilere, alkollere ve ketonlara karşı dirençlidir.

Soğuk ortamlarda esnek kalma avantajı vardır.

Not: Bazı nadir hallerde doğal latekste bulunan proteinler alerjik reaksiyona sebep olabilirler. Bu durumda hassas kullanıcılar için nitril veya neopren eldiven gibi sentetik malzeme kullanılmasını tavsiye ederiz.

Doğal lateksin petrol, gres, petrol ürünleri, güçlü oksitleyiciler ile aromatik veya klorürlü solventler ile temas edecek şekilde kullanılması tavsiye edilmez. Doğal lateksin özellikleri uzun süre ışığa UV ye ve ozona maruz kaldığında bozulabilir.

E

ESD

F

Flok

Eldivenlerin iç kısmını kaplayan pamuk bazlı tekstil elyaf. Teri iyi emme özelliği sunan muflon hissi.

Floro-elastomer

Floro-elastomer, yüksek performansı bir polimer olup, aromatik solventler, kükürt bazlı kimyasallar ve aminler ile uzun süreli temas için tavsiye edilir.

MAPA Professionnel çok katlı teknolojisi yüksek kimyasal madde direnci olan özellikle esnek floro-elastomer eldiven yaratmaktadır.

Floro-elastomer pahalı bir malzemedir. Çok yüksek kimyasal koruma gerektiren uygulamalar için ayrılmış bir özel amaçlı polimer olarak sınıflandırılır.

Dikkat: Floro-elastomer ketonlar, organik asitler ve asetatlar ile uzun süreli temas için tavsiye edilmez.

G

Geçirgenlik süresi

Kimyasal madde için molekül düzeyinde eldivene nüfuz etmesi için gereken süredir. Bazı durumlarda eldivende gözle görülür bozulma olmaz.

K

Klorür

Kalınlığı arttırmadan ve toz kullanmadan eldivenleri kolayca takmaya ve çıkarmaya yarar. Doğal lateks eldivenlerin alerji riskini azaltır.

N

Neopren

Kimyasal madde ile temasa karşı mükemmel direnci olan ve son derece esnek neopren mükemmel çok amaçlı bir polimerdir. Neopren asitlere, alkalilere, yağlara, grese, alkollere, petrol ürünlerine, ketonlara, alifatik solventlere ve muhtelif sanayi gaz ve buharlarına karşı mükemmel kimyasal direnç sunar. Ayrıca parmak hareketi ve komfor sağlayan esnek bir malzemedir.

Mükemmel termal özellikleri vardır. Soğuk veya sıcak izolasyon ve yangına direnç sağlar (alevlere yakın yerlerdeki uygulamalar için uygundur). Ayrıca ışığa, ozona, UV ye uzun süre maruz kalma sonucu bozulmadığı için kolay eskimez.

Diğer taraftan neoprenin kimyasal bir ortamda yük altına kaldığında zayıf mekanik özellikleri olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu gibi durumlarda, pamuk astarlı kalın bir eldiven tavsiye edilir. Bu şartlar eldivenin mekanik özelliklerini ve sağlamlığını takviye eder.  Neopren güçlü oksitleyiciler ile aromatik veya klorürlü solventlerle uzun süre temas için uygun değildir çünkü bunlar hızla neoprene zarar verirler.

Nitril

Nitril veya Akrilo nitril butadien kauçuk (NRB) genelde yağlara, greslere ve hidrokarbon derivatiflerine ve aromatek veya klorürlü solventlere karşı çok iyi direnç gösterir.

Nitril aynı zamanda mükemmel bir aşınma ve kırılma direnci gösterir. Protein içermez ve çok düşük hızlandırıcı içeriği vardır bu yüzden özellikle uzun süreli kullanmalarda kullanıcı tarafından iyi tolere edilir.

Diğer taraftan nitril doğal olarak sert bir elastomerdir. Nitril eldivenler parmak hareketlerini sınırlar.

Ayrıca soğuk ortamlar için (<-40C) tavsiye edilmez, çünkü bu sıcaklıklar nitrili sertleştirir ve eldivenin kullanılmasını güçleştirir. Nitril ketonlar, güçlü oksitleyici asitler, esterler veya aldehitler ile uzun süre temas için tavsiye edilmez.

P

Pudralı

Eldiven kalınlığını arttırmadan eldivenlerin giyilip çıkarılmasını kolaylaştırır.

PVC

PVC veya polivinil klorür değişik asit ve alkalilere karşı iyi direnç sağlar ve eldivenlerin kumaş ile astarlandığı yerlerde iyi mekanik direnç verir. PVC protein veya hızlandırıcılar gibi alerjen madde içermez ve kullanıcılar tarafından iyi tolere edilir.

PVC kolay eskimeyen bir malzemedir ve ışık, ozon, UV’ye uzun süre maruz kalmak sonucu etkilenmez. Dolayısıyla PVC eldivenler özelliklerinde herhangi bir değişiklik olmadan uzun süre saklanabilir.

PVC eldivenler kimyasal solventler ile (Ketonlar, alkenler vs) temas edebilecekleri durumlar için tavsiye edilmezler. Bu ürünler ile temas plastikleştirici maddenin sökülmesine ve sonuçta eldivenin sertleşmesine yol açar.

PVC eldivenler sıcak parçaları (>80°C) tutmak için kullanılmamalıdır.

T

Tekstil destek

Daha fazla konfor için pamuk veya sentetik malzemeden imal edilmiş iç kısımdır. Özellikle uzun süren görevler için uygundur.